Świeży Oddech – Często Zadawane Pytania
Tak, utrzymujący się nieświeży oddech może być pochodną innych chorób. Pospolite przypadłości, jak np. refluks kwaśny i zgaga, mogą pozostawiać nieprzyjemny smak w ustach. W innych przypadkach przyczyną problemu mogą być bakterie i nagromadzona wydzielina z infekcji zatok. Lekko owocowy, raczej nieprzyjemny zapach z ust to typowa oznaka cukrzycy, a silny zapach amoniaku wiąże się z chorobą nerek.
Choroby dziąseł i przyzębia mogą powodować nieświeży oddech przez nadmiar bakterii w jamie ustnej. Z kolei w przypadku suchości jamy ustnej zmniejszona produkcja śliny sprawia, że nie ma czym naturalnie spłukać z zębów i dziąseł bakterii i resztek pokarmowych, więc zaczynają się one rozkładać i psuć.
Jeśli obawiasz się, że Twój nieświeży oddech może sygnalizować poważniejszy problem, albo jeśli po prostu nie potrafisz sobie z nim poradzić za pomocą szczotkowania, nitkowania i płukania, porozmawiaj ze swoim dentystą.
Jeśli mowa o nawykach, które mogą powodować nieświeży oddech, niewiele przebija palenie papierosów. Sama czynność palenia, nie wspominając nawet o zagrożeniach dla zdrowia, wystarczy, aby w jamie ustnej pojawił się smak – i zapach – popielniczki. Naszym zębom nie pomaga także dieta bogata w cukier; bakterie naturalnie obecne w jamie ustnej żywią się nadmiarem cukru i pokrywają zęby i dziąsła warstwą płytki. Dieta wykluczająca węglowodany może podwajać ryzyko nieświeżego oddechu, ponieważ w celu przetworzenia pokarmu organizm zwiększa produkcję amoniaku. Osoby, które regularnie poszczą lub pomijają posiłki, narażają się na ryzyko innego rodzaju: żucie stymuluje produkcję śliny, która niweluje suchość i nieświeży zapach w jamie ustnej. Kiedy na długi czas zaprzestaniesz żucia, Twój oddech może zacząć brzydko pachnieć. Suchość jamy ustnej dotyka także osoby, które regularnie oddychają przez usta; efektem jest nieprzyjemny zapach z ust. I wreszcie – silny stres może skutkować nieświeżym oddechem.
Tak i nie. Ponieważ nieświeży oddech często jest skutkiem suchości jamy ustnej, żucie gumy bezcukrowej może wzmagać pracę gruczołów ślinowych. W ten sposób nie tylko zostaną spłukane bakterie, ale i niechciane resztki pokarmu, zanim zaczną się rozkładać.
Jednak guma, cukierki i miętówki z dużą zawartością cukru nie pomogą. Mogą zamaskować przykry zapach, ale nie usuną bakterii, przez które oddech brzydko pachnie. Cukier przykleja się do zębów i dziąseł, a następnie rozkłada się, wydzielając dodatkowy zapach i zwiększając ilość płytki nazębnej. Więcej płytki to jeszcze bardziej nieświeży oddech.
Najlepiej szczotkować, nitkować i płukać dwa razy dziennie. W ten sposób zachowasz optymalną czystość i świeżość jamy ustnej.
O ile nie używasz płynu o zapachu czosnku i sera pleśniowego, żaden płyn do płukania ust nie spowoduje brzydkiego zapachu z ust. Odwrotnie, badania wykazały, że płyn do płukania jamy ustnej LISTERINE® może przyczynić się do zwiększenia produkcji śliny, co zapobiega suchości jamy ustnej (która jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu). Najlepsze wyniki osiągniesz, stosując płyn do płukania ust LISTERINE® dwa razy dziennie, by uzyskać 24-godzinną ochronę przed bakteriami.
Po co płukać jamę ustną?
SAMO SZCZOTKOWANIE OCZYSZCZA TYLKO 25% TWOJEJ JAMY USTNEJ