Bielsze Zęby - Często Zadawane Pytania
Naturalny kolor zębów nie jest biały. Zęby mają odcień perłowy, który w miarę starzenia się stopniowo żółknie, niezależnie od tego, jak starannie się dba o higienę jamy ustnej. Można to zaobserwować, kiedy śnieżnobiałe mleczne zęby u dziecka zastępują zęby stałe, z natury bardziej żółte. W miarę starzenia się zewnętrzna warstwa szkliwa na zębach robi się coraz cieńsza, a spod niej zaczyna przeświecać bardziej żółta w kolorze zębina. Wraz z upływem lat pojawia się kamień nazębny oraz przebarwienia spowodowane naturalnym zużyciem zębów, stąd ich ciemniejący kolor.
Jak najbardziej, sztuczne zęby mogą z czasem przebarwiać się i zmieniać kolor. Bez codziennego szczotkowania resztki pokarmowe i bakteryjna płytka nazębna mogą tworzyć na zębach żółtawo-szare, zielonkawe, a nawet czarne przebarwienia. (Jednak implantów dentystycznych, takich jak korony i licówki, nie da się wybielić.) Unikaj takiego rozwoju sytuacji, utrzymując nieskazitelną higienę jamy ustnej, nawet jeśli nosisz sztuczne zęby. Regularnie szczotkuj i mocz protezę oraz odpowiednio ją czyść.
Większość zabiegów wybielających czy to wykonywanych w domu, czy profesjonalnie w gabinecie bazuje na tej samej reakcji chemicznej, w której plamy ulegają głebokiej penetracji i zostają rozłożone. Główną różnicą jest cena, która przy wyborze domowych sposobów jest niższa, niż cena wybielania w gabinecie dentystycznym. Dodatkowo w czasie zabiegu wybielania w gabinecie, dentysta może podjąć kroki mające na celu ochronę dziąseł i całej jamy ustnej. Wybielanie domowymi sposobami, jest łatwe do przeprowadzenia, a preparaty są powszechnie dostępne w drogeriach czy aptekach. Z drugiej jednak strony efekty profesjonalnego zabiegu wybielania utrzymują się dłużej (do roku) w porównaniu do efektów zabiegów domowych (do 6 miesięcy)
Jeżeli po zabiegu wybielania można zauważyć białe plamy, zwykle były one na zębach już wcześniej, a zabieg tylko je uwidocznił. Białe plamy zwykle utrzymują się po zabiegu przez krótki czas, co najwyżej kilka dni. Czasem małe białe plamki pojawiają się na zębach wskutek niedoboru wapnia. Białymi plamami nie należy się przejmować, gdyż w miarę postępu wybielania znikają.
Dziecko powinno skończyć co najmniej 13 lat, zanim zacznie stosować takie produkty jak wybielający płyn do płukania ust czy inne produkty wybielające. W tym wieku powinno mieć już wszystkie stałe zęby. Zastanawiając się nad zabiegiem wybielania, warto się skonsultować z Waszym rodzinnym dentystą. Dostępne domowe wybielające paski, płyn do płukania czy pasta do zębów mogą być na początek lepszym rozwiązaniem niż kosztowna profesjonalna procedura wybielania. A ponieważ plamy na zębach mogą być skutkiem niewłaściwej diety, przed decyzją o zabiegu spróbuj wraz z dentystą określić ich przyczynę.
Substancja, która w chemii nazywa się wodorowęglanem sodu, czyli soda oczyszczona, jest materiałem ściernym, który mechanicznie usuwa zabrudzenia, pozwalając zachować kolor zębów. Soda oczyszczona jest skuteczna w przypadku plam powierzchniowych, ale nie wnika tak głęboko jak perhydrol.
Udowodniono, że wybielanie jest bezpieczne i skuteczne. Niezależnie od tego, czy jest to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, czy domowy zabieg wybielania, większość metod wybielania bazuje na tych samych środkach wybielających. Stosując zbyt wiele różnych produktów wybielających, można sobie zaszkodzić. Wybierz kilka i zawsze stosuj je zgodnie ze wskazówkami producenta. Zbyt częste lub intensywne wybielanie może osłabiać szkliwo.
Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeżeli uzyskujesz pożądany efekt bez uczucia nadwrażliwości, zabieg wybielający raz na miesiąc powinien wystarczyć. Możliwe, że aby uzyskać wymarzony odcień bieli, trzeba będzie powtórzyć cykl zabiegów wybielania, ale bez konsultacji z dentystą nie należy ich przeprowadzać częściej niż dwa razy w roku. Należy także pamiętać, że wybielanie nie jest dla każdego – kobiety w ciąży, matki karmiące lub osoby po przebytej chorobie dziąseł powinny przed zabiegiem wybielania skonsultować się z dentystą.
Po co płukać jamę ustną?
SAMO SZCZOTKOWANIE OCZYSZCZA TYLKO 25% TWOJEJ JAMY USTNEJ