Skip to main content

Wszystko o zębach mlecznych

W wieku 3 lat dziecko ma już komplet pierwszych zębów, zwanych zębami mlecznymi. Ten pierwszy zestaw 20 zębów służy dziecku do około 5. roku życia, kiedy to jeden po drugim mleczaki zaczynają wypadać, a w ich miejsce pojawiają się stałe, dorosłe zęby.

Zęby mleczne mają krótsze korzenie i wypadając, robią miejsce na zęby stałe. Zwykle dziecko w wieku 13 lat straciło już wszystkie zęby mleczne, a na ich miejscu wyrósł komplet 28 zębów stałych. Później, między 17. a 25. rokiem życia, w tylnej części jamy ustnej wyrastają jeszcze cztery zęby zwane zębami mądrości.

Zęby mleczne różnią się od stałych, ponieważ są bielsze (stałe zęby u dorosłych są naturalnie żółtawego koloru). Zęby mleczne różnią się od stałych również tym, że ich zewnętrzna warstwa, czyli szkliwo, oraz zębina, są cieńsze i słabsze, a miazgi jest więcej w stosunku do wielkości całego zęba, dlatego jeśli u dziecka pojawi się ubytek, dociera on znacznie szybciej do nerwu zęba. Regularne kontrole pozwalają wcześnie wychwycić próchnicę zębów i powstrzymać jej rozprzestrzenianie się. Pamiętaj, że uszkodzenia, takie jak kamień nazębny (bardziej zaawansowana postać płytki nazębnej), może usunąć tylko dentysta za pomocą profesjonalnych narzędzi.