Przyzwyczajenia, które wywołują nieświeży oddech
Kiedy regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie nie wystarcza, żeby zwalczyć nieświeży oddech, może czas zadać sobie kilka trudnych pytań o tryb życia i przyzwyczajenia.
Jak się odżywiasz?
Oczywistym problemem są produkty bogate w cukier. Naturalnie występujące w jamie ustnej bakterie uwielbiają zamieniać słodycze w okropne zapachy. Produkty kwaśne mogą osłabiać szkliwo; wówczas zęby stają się podatne na erozję i może pojawiać się nieświeży oddech. Produkty bogate w tłuszcze i białko nie zawsze zostają dobrze strawione, a świadczą o tym siarkowe gazy, uwalniane w procesie metabolizmu. Zawsze należy się dobrze zastanowić nad ograniczeniem węglowodanów bo bez nich organizm zaczyna rozkładać tłuszcze i białka, by uzyskać energię, a to skutkuje nieprzyjemnym, nieświeżym oddechem. Najlepsze rozwiązanie: zrównoważona, zdrowa dieta z odpowiednią ilością owoców i warzyw, jak ananas, kiwi i warzywa liściaste.
Żyjesz w stresie?
Może trudno w to uwierzyć, ale skutki niepokoju to nie tylko spocone dłonie i mocno bijące serce. Szybkie, paniczne oddychanie wysusza jamę ustną, dlatego wydobywający się z niej zapach nie będzie należeć do przyjemnych. Post także może wpływać na trawienie: jeśli nie spożywamy pokarmów, w żołądku jest niewystarczająca ilość enzymów. Bez nich niestrawiony pokarm uwalnia zapachy, które przedostają się do jamy ustnej.
Jak często pijesz alkohol?
Im wyżej podnosisz kieliszek, tym wyższe ryzyko nieświeżego oddechu. Alkohol nie tylko wywołuje suchość w ustach, ale umożliwia bakteriom pozostanie w jamie ustnej nawet do 10 godzin po zakończeniu picia.
Nie możesz żyć bez kawy?
Kawa to poranna przyjemność, ale zawarta w niej kofeina zmniejsza produkcję śliny. Mniej śliny to więcej bakterii powodujących nieświeży oddech. Ponadto mogą zacząć się rozkładać resztki pokarmowe, które zostały w jamie ustnej po ostatnim posiłku. Najlepiej zaraz potem wyszczotkować zęby i użyć nici dentystycznej I wypłukać jamę ustną płynem LISTERINE®