Pospolite przypadłości, które powodują nieświeży oddech
Często za nieświeży oddech winimy typowych podejrzanych, czyli cebulę, czosnek i kawę. Ale czasem winowajcy są inni. W rzeczywistości przyczyny wcale nie muszą być związane z produktami spożywczymi. Oto kilka nie tak znów oczywistych źródeł nieświeżego oddechu:
Kłopoty żołądkowe
Złe trawienie, zaparcia lub zaburzenia jelitowe mogą powodować, że zapach niedawno spożytych pokarmów wraca do jamy ustnej. Inna powszechna dolegliwość trawienna wynika z braku równowagi między dobrymi i złymi bakteriami w przewodzie pokarmowym; pokarmy nie zostają dobrze strawione, co skutkuje refluksem kwaśnym, nadmiernym wzrostem lub fermentacją drożdży – i stąd przykry zapach z ust. W celu przywrócenia zachwianej równowagi stosuj probiotyk.
Zatoki
Czasem, gdy łapiesz katar, Twój oddech może sprawiać, że ludzi wokół łapie nagła chęć ucieczki w inną stronę. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar wydzieliny spływa po tylnej ścianie gardła, a to jest zaproszenie dla bakterii, które się tam gromadzą, namnażają i w efekcie powodują nieświeży oddech. W przypadku infekcji zatok wydzielina przestaje krążyć i tworzy czop, przez co bakterie mogą wypełnić Twoją jamę ustną przykrym zapachem. Jeśli myślisz, że Twój nieświeży oddech jest skutkiem infekcji zatok, czas wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu – on może skierować Cię do specjalisty laryngologa, który zajmuje się uszami, nosem i gardłem..
Cukrzyca
Ponieważ cukrzyca powoduje wahania stężenia cukru we krwi, może sprawiać, że Twoja jama ustna jest podatna na choroby dziąseł i przyzębia, a te powodują nieświeży oddech. Nadmiar glukozy na zębach i dziąsłach zwiększa ilość bakterii, co może prowadzić do choroby dziąseł, zapalenia dziąseł i infekcji. Wskutek tego problem może stać się bardziej złożony niż tylko nieświeży oddech – stan zapalny wywołany przez te choroby może negatywnie wpływać na metabolizm, a nawet zaostrzyć cukrzycę.
Leki
Zdarza się, że preparaty, które przyjmujemy, by pozbyć się jakiejś dolegliwości, mają działania niepożądane w wyniku ich stosowania. Pewne leki, w tym środki na nadciśnienie, antyhistaminy oraz antydepresanty mogą powodować kserostomię , czyli suchość jamy ustnej. Suchość jamy ustnej blokuje produkcję śliny i przez to staje się częstą przyczyną nieświeżego oddechu. Niektóre leki mogą także uwalniać do organizmu związki chemiczne, których zapach niesie się bezpośrednio do ust.