Płukanie dla osób palących
Jeżeli palisz papierosy, prawdopodobnie narażasz swoje dziąsła i jamę ustną na większe ryzyko infekcji. Ryzyko choroby dziąseł jest u palaczy dwukrotnie wyższe niż u osób niepalących. To dlatego, że u palaczy mechanizmy odpowiedzialne za zwalczanie infekcji są nadwerężone, a przez to osłabieniu ulega układ odpornościowy. Oznacza to, że chcąc zwalczyć chorobę dziąseł, musisz dołożyć więcej starań. Jest jeszcze jeden dobry powód – palenie przebarwia zęby i grozi wystąpieniem w jamie ustnej rogowacenia białego, zwanego też leukoplakią. Jeśli palisz, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zachować czystość jamy ustnej.
Zapytaj Higienistę jamy ustnej
Jakie nawyki powodują nieświeży oddech?
Zapytaj Higienistę jamy ustnej
Czy płyn do płukania ust powoduje nieświeży oddech?
Utrzymaj higienę jamy ustnej
Całościowa higiena jamy ustnej obejmuje także szczotkowanie i nitkowanie. Pamiętaj, że samym szczotkowaniem oczyszczasz zaledwie 25% jamy ustnej. Aby zachować czystość i świeżość jamy ustnej, nie zapominaj o nitkowaniu i płukaniu płynem do płukania jamy ustnej LISTERINE®.
Używaj odpowiednich narzędzi
Szczoteczki do zębów o miękkim włosiu lub elektryczne
Pasty do zębów z fluorkiem
Nici dentystycznej i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, do codziennego czyszczenia miejsc między zębami
Na co osoby palące powinny zwrócić szczególną uwagę
Im więcej papierosów wypalasz, tym większe ryzyko zachorowania na chorobę dziąseł. Jeśli więc nie jesteś jeszcze gotów rzucić palenia, nawet ograniczenie liczby papierosów będzie z korzyścią dla Twoich dziąseł. Warto także wiedzieć, że gdyby choroba dziąseł niestety się rozwinęła, skuteczność leczenia w przypadku palaczy nie zawsze jest taka sama, jak u niepalących. Pamiętaj, że nie tylko papierosy negatywnie wpływają na stan Twoich dziąseł – działa tak tytoń w każdej postaci, czy to papierosy, czy fajka, e-papieros, czy tytoń do żucia.
Podpowiedzi dla osób palących, które chcą dbać o jamę ustną
* Dwa razy dziennie dokładnie czyść dziąsła i zęby, szczotkując, nitkując i płucząc.
* Często odwiedzaj dentystę, żeby wcześnie wychwycić ewentualne problemy.
* Nawadniaj się, często pijąc wodę i żując bezcukrową gumę, która pobudzi produkcję śliny.
* Postaraj się ograniczyć liczbę dziennie wypalanych papierosów.
* Ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ nadmierne spożycie także wywołuje suchość jamy ustnej i zwiększa ryzyko choroby dziąseł.