Najczęstsza przyczyna choroby dziąseł (i kolejne 7 możliwych)
#1 Płytka nazębna
Chorobę dziąseł najczęściej wywołuje płytka nazębna – gruba warstwa bakterii tworząca się na dziąsłach i zębach, którą można usunąć za pomocą szczotkowania, nitkowania i płukania. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, nie jesteś sam – u milionów dorosłych na świecie występuje jakaś postać choroby dziąseł. Na szczęście wczesna choroba dziąseł jest odwracalna – może więc czas wyrobić sobie nowe, zdrowe nawyki? Kluczowe są także regularne kontrole u dentysty, co najmniej raz na pół roku.
#2 Palenie papierosów
Palenie papierosów zakłóca normalne funkcjonowanie komórek tkanki z której zbudowane są dziąsła, a w rezultacie jama ustna staje się bardziej podatna na infekcje, np. na chorobę dziąseł.
#3 Zmiany hormonalne
U kobiet w ciąży, a czasem także w normalnym miesięcznym cyklu menstruacyjnym, poziom hormonów może wzrastać i maleć; w efekcie dziąsła są bardziej podatne na chorobę dziąseł. Ciąża nie jest równoznaczna z automatycznym pojawieniem się problemów z dziąsłami lub zębami. W tym czasie należy jednak szczególnie starannie zadbać o higienę jamy ustnej. Może się zdarzyć, że w czasie ciąży dziąsła będą zaognione, opuchnięte, zaczerwienione, mogą też krwawić w trakcie szczotkowania lub nitkowania (gdyby pojawiły się takie objawy, pamiętaj, że zwykle po ciąży ustępują).
#4 Leki na receptę
Skutkiem ubocznym zażywania lekarstw może być zmniejszenie produkcji śliny, wskutek czego w jamie ustnej robi się sucho i bakterie mogą się łatwiej namnażać. Jeżeli obawiasz się o stan swoich dziąseł, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat przyjmowanych leków.
#5 Niedobory żywieniowe
Spożycie porcji witamin, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie, to ciężkie zadanie, ale jeśli Twój organizm nie otrzymuje wystarczająco dużo witaminy C, ten niedobór może mieć szkodliwy wpływ na dziąsła. Dieta bogata w cukier i węglowodany, a uboga w wodę i witaminę C, to przepis na kłopoty z dziąsłami.
#6 Krzywe zęby
Jeśli u Ciebie, jak i u wielu innych osób, zęby zachodzą na siebie, są krzywe lub przechylone, sprzyja to rozwojowi choroby dziąseł. To dlatego, że między nierównymi zębami powstaje więcej przestrzeni, w których może się rozwijać szkodliwa dla dziąseł i zębów płytka nazębna. (Wskazówka : W tych miejscach szczotkuj i nitkuj zęby szczególnie starannie .)
#7 Wywiad rodzinny
Jeżeli w Twojej rodzinie występowała choroba dziąseł, powiedz o tym dentyście, ponieważ w Twoim przypadku ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej może być lekko podwyższone.