Kluczowa rola śliny w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej
Ślina, ten przejrzysty, wodnisty płyn znajdujący się w jamie ustnej, jest często niedocenianym czynnikiem, który ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Ślina ratuje jamę ustną
Wyobraź sobie, że ślina to system kontrolujący środowisko jamy ustnej, silny odczynnik rozpuszczający pokarm i uniwersalny środek wspomagający trawienie. Ślina zawiera silne związki chemiczne, które rozpuszczają pokarm już w trakcie jedzenia i ułatwiają jego trawienie.
Ślina chroni dziąsła przed bakteriami
Wzmacniające zęby i minimalizujące ilość zarazków proteiny obecne w ślinie obniżają ryzyko próchnicy zębów i choroby dziąseł. Eliminując bakterie, ślina zwalcza także przykry zapach z ust.
Ślina zabezpiecza protezy dentystyczne
Starzenie się niesie z sobą pewne problemy. Ale ślina pozwala jeden z nich wyeliminować. Dzięki ślinie proteza dentystyczna spoczywa bezpiecznie na swoim miejscu, nie musimy się więc zbytnio martwić, że w starszym wieku przytrafią się nam jakieś niemiłe przygody z protezą.
Ślina zapobiega wysuszaniu jamy ustnej
Starzejąc się, produkujemy coraz mniej śliny. Mówi się wówczas o suchości jamy ustnej, fachowo zwanej kserostomią. Do objawów suchości jamy ustnej należy nieprzyjemne uczucie opuchniętego języka, trudności z przełykaniem, wrażenie, że ślina jest na siłę wciskana do gardła.
Suchość jamy ustnej to nie tylko uciążliwość, jest to także zaproszenie dla bakterii, które mają się świetnie, gdy jest mało śliny. To dlatego suchości jamy ustnej często towarzyszy przykry zapach z ust oraz zwiększone ryzyko pojawienia się choroby dziąseł, ubytków i próchnicy zębów.
Suchość jamy ustnej występuje częściej u osób starszych, ale może też być skutkiem zażywania niektórych leków i chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca, stres, palenie papierosów, a nawet czy odwodnienie.
Utrzymywanie produkcji śliny to niezwykle ważny element utrzymywania dziąseł i zębów w dobrej kondycji. Kiedy czujesz suchość w ustach, możesz szybko pobudzić produkcję śliny, żując gumę bezcukrową, jedząc coś lub pijąc wodę; a jeśli przyjmujesz jakieś leki, których skutkiem ubocznym jest suchość jamy ustnej, zapytaj lekarza, jak można zniwelować ten skutek, a może nawet porozmawiaj o zmianie leku.