Jak z biofilmu rozwija się choroba dziąseł
Biofilm to cieniutki, mazisty nalot bakteryjny, który w jamie ustnej pokrywa powierzchnię języka, dziąseł i zębów. Biofilm występuje u każdego z nas, nawet u tych, którzy gorliwie szczotkują i nitkują zęby oraz płuczą jamę ustną, ponieważ ten lepki nalot pojawia się na niemal każdej mokrej lub wilgotnej powierzchni (także w przyrodzie: wyobraź sobie np. śliskie skały lub oślizgły kadłub łodzi).
Regularnym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów oraz płukaniem jamy ustnej można zminimalizować ilość biofilmu. Jednak przy niedostatecznym szczotkowaniu, nitkowaniu oraz płukaniu biofilm może narastać i przekształcać się w widoczną gołym okiem płytkę nazębną (na ogół barwy jasnożółtej).
Grubszy biofilm może podrażniać dziąsła i wywołać reakcję zapalną organizmu. Wówczas zdrowo zabarwione, różowe i twarde dziąsła staną się zaczerwienione i obrzęknięte. Nieleczone zapalenie dziąseł, wczesne stadium choroby dziąseł jest całkowicie odwracalne, o ile szybko podejmie się kroki zapobiegawcze — może postępować i rozwinąć się w poważną chorobę dziąseł zwaną zapaleniem przyzębia (paradontozą), która atakuje kość.