Skip to main content

Co to jest halitoza?

Halitoza, czyli  przewlekle nieświeży oddech, to stan, w którym osoba emanuje nieatrakcyjnym zapachem z ust.  Nie należy jej mylić z codziennym "porannym oddechem", z którym budzi się większość ludzi. Halitoza nie jest również tym, co odczuwasz po pięciu minutach od zjedzenia pikantnego, egzotycznego posiłku

Halitoza to trwały, nieprzyjemny  zapach z ust, który nie znika po umyciu zębów, nitkowaniu i płukaniu. To może być krępujące, do tego stopnia, że wiele osób niechętnie wspomina o tym swojemu dentyście. Ale ta przypadłość jest również dość powszechna i można próbować sobie z nią poradzić.

4_1_1_onions_03_03.jpg

Halitoza może mieć wiele przyczyn, z których większość znajduje się w jamie ustnej: prawdopodobnymi winowajcami są ubytki, choroba dziąseł, ukruszone wypełnienia i niezbyt czyste protezy dentystyczne. Dalej są czynniki dietetyczne. Dieta bogata w białko/uboga w węglowodany, pokarmy kwaśne, słodycze i oczywiście duże spożycie cebuli i czosnku na pewno zepsuje oddech. Podobnie jak nadmierne spożycie kawy i alkoholu. Jeszcze większym ryzykiem obarczeni są palacze.

Choroby płuc, niektóre rodzaje raka i infekcje migdałów, choć rzadko, także mogą wywoływać halitozę. Tak samo zaburzenia czynności układu krwionośnego, płuc i nerek. Częściej występującą przyczyną medyczną bywa cukrzyca, ze względu na zmienny poziom cukru we krwi, refluks kwaśny i spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Nawet pospolite zapalenie zatok może mieć wpływ na oddech z powodu nagromadzenia się wydzieliny.

Ponieważ większość przypadków halitozy ma przyczynę w jamie ustnej, pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie techniki szczotkowania i płukania. Czyszczenie zębów jest konieczne, ale poza tym niezwykle ważne jest poświęcenie uwagi językowi – to na nim żyje wielka ilość bakterii wywołujących nieświeży oddech. Oczyść język, a następnie użyj nici dentystycznej i wypłucz jamę ustną płynem do płukania. Pamiętaj, że samym szczotkowaniem oczyszczasz zaledwie 25% jamy ustnej. Stosuj płukanie, aby cała jama ustna była czysta.

Jeśli nie zauważysz poprawy, następnym krokiem powinna być wizyta u dentysty. Nie bój się i nie wstydź opowiedzieć o swoim skrywanym problemie specjaliście. Prawdopodobnie będzie on mógł postawić diagnozę i wyleczyć przyczynę Twoich kłopotów z nieświeżym oddechem.