6 głównych powodów żółtego koloru zębów
Czy zdarzyło Ci się patrzeć w lustro i zastanawiać się, jak to się stało, że Twoje zęby zrobiły się takie żółte? Robi to wielu z nas. Ponieważ zęby żółkną stopniowo, łatwo można to przeoczyć. Na szczęście żółte zęby nie są oznaką choroby. Chociaż poczucie utraty najważniejszego atrybutu urody – pięknego, białego uśmiechu – przygnębia i obniża pewność siebie, możesz go odzyskać. Najpierw dowiedz się, jakie są przyczyny żółknięcia i jak możesz ich unikać lub ograniczać.
POWÓD #1 Starzejesz się
Zęby mogą żółknąć z przyczyn naturalnych, w miarę starzenia się. Dzieje się tak, gdy mocna, biała warstwa ochronna zębów, czyli szkliwo, z czasem traci kolor z powodu zużywania się zębów.
POWÓD #2 Jesteś palaczem
Produkty tytoniowe, od papierosów po fajkę, pozostawią przebarwienia na zębach. Jeśli używasz tych produktów, Twoje zęby z czasem pociemnieją.
POWÓD #3 Twoja higiena jamy ustnej jest niedostateczna
Brak regularnego szczotkowania, nitkowania i płukania w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego może przyspieszyć przebarwianie się zębów.
POWÓD #4 Zażywasz leki
Niektóre leki, jak np. antybiotyki jak tetracyklina , mogą powodować ciemnienie zębów u dzieci poniżej 8. roku życia. Niektóre antyhistaminy, leki na nadciśnienie oraz antydepresanty także mogą odbarwiać zęby dorosłych. Sprawdź, czy leki, które przyjmujesz, mogą mieć takie skutki uboczne, i porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
POWÓD #5 Walczysz z chorobą
Rzadszą przyczyną przebarwiania się zębów bywają choroby, które negatywnie wpływają na szkliwo, albo leczenie stosowane w niektórych chorobach, np, chemioterapia i/lub naświetlanie w leczeniu raka. W tym przypadku zęby przebarwiają się na brązowawo.
POWÓD #6 Żółte zabarwienie masz w genach
Możliwe, że odziedziczyłeś szkliwo o zabarwieniu bardziej żółtym niż u osób o innych genach.