Skip to main content

5 produktów spożywczych sprzyjających zdrowiu dziąseł

Regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej. Te potężne narzędzia są najważniejszą bronią w walce z bakteriami, jednak zawsze przyda się jakaś pomoc. Warto ograniczyć spożycie słodyczy, cukru i mocno kwaśnych produktów, ale istnieją też takie produkty spożywcze, które działają na dziąsła korzystnie.

Dobrze to przypraw

2_4_2_better_way_to_add_flavor_03.jpg

Korzeń imbiru uważany jest za zioło lecznicze. Jego właściwości przeciwzapalne sprawiają, że sprzyja on utrzymaniu w zdrowiu tkanek jamy ustnej.. 

Unikniesz doktora... i nie tylko

2_4_2_keep_more_than_the_doctor_away_03.jpg

Zjedzenie jabłka zajmuje trochę czasu. To dobrze – przynajmniej dla Twojej jamy ustnej. Czynność gryzienia i żucia pobudza oczyszczanie, które osłabia płytkę znajdującą się na zębach i dziąsłach. Zrób zapas jabłek, ale nie zapominaj o płukaniu ust odpowiednim płynem jak LISTERINE® po zjedzeniu owocu. Nawet tak zdrowe produkty jak jabłka narażają jamę ustną na działanie kwasów..

A mleko? Tak, mleko!

2_4_2_milk_03.jpg

Mleko oraz inne produkty mleczne, jak ser i jogurt, nie tylko zawierają mnóstwo wzmacniającego kości wapnia, ale także białko zwane kazeiną, która według badań obniża poziom kwasu w jamie ustnej. Ponadto picie mleka neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie płytki nazębnej. Jednak pamiętaj: spożywanie mleka z płatkami zbożowymi lub deserem nie daje takiego samego efektu, jak po prostu picie go po posiłku. Nie masz pod ręką mleka? Zjedz kawałek sera.

Pokochaj zielone liście

2_4_2_leafy_greens_03.jpg

Nie od dziś wiadomo, że zielona sałata to samo zdrowie, ale jest ona szczególnie wskazana dla tych, którzy chcą dbać o zdrowie jamy ustnej, ponieważ zawiera dużo błonnika, a zatem trzeba ją przed połknięciem porządnie pogryźć. Ślina wyprodukowana podczas gryzienia neutralizuje bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Zaletę tę mają bogate w błonnik, włókniste pokarmy, takie jak surowy szpinak, seler naciowy, a nawet gotowana fasola.

Łuska za łuską i bakterie znikają

4_1_1_onions_03_03.jpg

Surowa cebula jest warzywem o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. To prawda, wrogiem jest nieprzyjemny zapach z ust. Ale właśnie po to wymyślono bezcukrową gumę do żucia i płyn do płukania jamy ustnej . Cebula zawiera składnik przeciwbakteryjny, oraz eliminuje cztery szczepy bakterii, które wywołują chorobę dziąseł i ubytki w zębach. Dorzuć cienkie plasterki cebuli do sałatki, na kanapkę, burgera albo do zupy czy sosu.